بَلْ‌وا

وبلاگ شخصی حسام حسین‌زاده

بَلْ‌وا

وبلاگ شخصی حسام حسین‌زاده

در روزگاری که از یک سو، نوشتن در شبکه‌های اجتماعیِ مرسوم چیزی غیر از تقلیل نقد و اندیشه به‌نظر نمی‌رسد و از سوی دیگر، دوری از فضای فعالیت دانشجویی و محافل فکریِ دارای تریبون در بیرون از دانشگاه امکان ارائه و انتشار تحلیل‌های شخصی را برایم دشوارتر می‌کند، شاید «وبلاگ‌نویسی» شکل بهتری برای اندیشیدن و گفت‌وگو باشد!

شروع: تابستان 1396

پیشرفت: 30%

 

چکیده:

هر روز که می‌گذرد، صمد بیشتر ذهنم را به‌خود مشغول می‌کند. هرچند زندگی‌اش شاهکار است و بی‌هیچ اغراقی باید آن را فریاد بزنیم، اما به گمان من داستان‌هایش شاهکار«تر» است. هرچند دغدغه‌ام در این مجموعه، نمایش ماهیت داستان‌های صمد و سبک داستان‌نویسی اوست اما نباید فراموش کنیم که او یک قصه‌گوی درجۀ یک است و چرایی این کیفیت قصه‌گویی را باید در زیست او نیز جست‌وجو کنیم. بنابراین، به هیچ طریقی نمی‌توان زندگی و آثار صمد را از یکدیگر جدا کرد. این مجموعۀ مقالات در واقع گفت‌وگوهای من با منتقدان و شارحان صمد بهرنگی در طول این سال‌هاست، گفت‌وگوهایی که گاه در آن‌ها مستقیماً طرف مقابل و نوشته‌اش دربارۀ صمد را خطاب قرار می‌دهم و گاه غیرمستقیم ایدۀ طرف مقابل را پیش می‌کشم. در این مجموعه از قهرمان‌های داستان‌های صمد، درکش از خشونت و طبقه، مخاطبانش، فهمش از جامعه، جایگاه فولکلور در داستان‌هایش، اسطوره‌اش، ادبیات انقلابی‌اش، ساختار زبانی‌اش، خوانش‌های غیرسیاسی از آثارش، ادبیات کودک از نگاهش، اهمیت پراتیک در اندیشه‌اش، پیوند رئالیسم اجتماعی و داستان‌هایش، رگه‌های پسااستعماری در آثارش، فهم موقعیت‌مندش از آموزش و نسبتش با مردم خواهم گفت.

حسام حسین‌زاده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی